publikováno: 14.11.2024
Tak jako má týden mobility poukázat na jiné možné dopravní prostředky, tak i Den bez aut poukazuje na ekologičtější druhy dopravy. Tou je například kolo, městská hromadná doprava (která přepraví více cestujících než automobil) atd. V některých městech jsou třeba autobusy poháněny zemním plynem, tudíž jsou šetrné k životnímu prostředí.
Ačkoli známější datum Dne bez aut připadá na 22. září, slavíme ho i 14. listopadu. Jak tento den vznikl, a jak ho co nejlépe využít? Čtěte dál, za chvilku se vše dozvíte.
Jak to všechno začalo? Už v 50. letech 20. století si lidé začali uvědomovat, že automobilismus má na kvalitu života ve městech zásadní, negativní, vliv. Během ropné krize v roce 1974 pak ve Švýcarsku proběhl ne den, ale celé čtyři neděle bez aut. O pár let později, v roce 1981, uspořádala podobnou akci i Německá demokratická republika, a postupně se přidávala i další města.
Dopravní emise jsou hlavním zdrojem venkovního znečištění. Podle Světové zdravotnické organizace na choroby vyvolané znečištěním ovzduší zemřelo v roce 2016 na 4,2 milionu lidí.
První Den bez aut u nás se uskutečnil 15. listopadu 1991. Od roku 1995 si ho vzala pod křídla organizace Děti Země, a nejzásadnější Den bez aut proběhl 22. září 1998 ve Francii.
Od roku 2000 se stal Den bez aut evropskou, a od roku 2001 pak i mezinárodní iniciativou Evropské komise. O rok později se pak stal součástí Evropského týdne mobility.
U příležitosti Dne bez aut se nejen v Praze konají policejně povolené cyklojízdy. Ty mají demonstrovat ekologičtější, zdravější, ale i ekonomičtější možnost dopravy. Některé městské ulice se také v tento den stávají pěšími zónami.
Cyklistika je obecně dopravním trendem. Průzkumy ukazují, že ve velkých městech se doprava automobily snižuje, a výhled do budoucích let říká, že se až 50 % cest uskuteční veřejnou dopravou, na kole nebo pěšky.
Pomiňme v našem článku důležitý aspekt automobilové dopravy, a to jsou emise. My se zaměříme na to, co alternativní doprava přináší našemu tělu i duši.
V současném světě většina z nás tráví až 90 % času v uzavřených prostorech. A tím nemyslíme jen kancelář nebo domov, ale právě i dopravní prostředky. To má na nás mnoho dopadů. Tak třeba:
Kancelář v parku nebo na zahradě vám asi úplně neprojde, pokud tedy můžete, pokuste se nahradit alespoň ten čas strávený v interiéru vozů. Zkuste třeba:
Pokud je puchýř neporušený, asi se vám honí hlavou otázka vskutku hamletovská: propíchnout, nebo nepropíchnout? Odpověď zní: můžete propíchnout, ale hygienicky! Nejprve si pečlivě umyjte ruce i místo, kde se puchýř vytvořil, a na propíchnutí použijte sterilní jehlu, anebo důkladně vydezinfikujte špendlík nebo jehlu na šití. Vyprázdněný puchýř pak potřete dezinfekcí a přelepte náplastí.
Na co si ale vždy dejte pozor, je bezpečnost a zdraví své i ostatních. Ať už se dopravujete jakkoli, nikdy byste neměli nikoho omezovat, natož pak ohrožovat. Protože ale stát se může cokoli, vždycky byste měli mít po ruce cestovní lékárničku. V té by měly být náplasti, obvazy, pinzeta, drobné nůžtičky, příručka první pomoci, sterilní čtverečky, a hlavně dezinfekce, nejlépe Betadine, která díky svému složení nepálí, což ocení jak velcí, tak malí. Cestovní lékárnička může být velká jen jako větší peněženka, a přesto bude obsahovat vše, co může v případě nesnází pomoci.
Pohyb je pro naše tělo i duši rozhodně zdravější než jízda autem. I příroda každou chvilku, kdy do ovzduší nevypouštíme emise, ocení. Mohli bychom si tak „bezautový“ den dopřávat klidně i častěji – třeba i „jen tak“ soukromě.
Zdroj:
https://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/den-bez-aut-201/
https://dezinfekce-betadine.cz/blog/po-svych-aneb-slavime-den-bez-aut